Kilka słów o paintballu:

 

Słowo "paintball" pochodzi z języka angielskiego i oznacza kulkę z farbą. Jest to żelatynowa osłonka wypełniona barwnikiem spożywczym o kalibrze 0,68 cala. "Mała rzecz, a cieszy" (jak mówi przysłowie) i tak jest, ponieważ ta mała kulka dała początek grze cieszącej się dużą popularnością na świecie, a także w Polsce.

Paintball jako gra ma już ponad 20 lat, chociaż historia samej kulki oraz sprzętu pozwalającego na jej wystrzelenie jest o wiele starsza. W 1948r. w Stanach Zjednoczonych została stworzona specjalna farba, która była wykorzystywana dla potrzeb gospodarki leśnej (oznakowanie drzew). Następnie firma Nelson w 1960r. wyprodukowała kulkę woskową, a po niej kulkę na bazie oleju. Przy jej pomocy można było oznaczać drzewa z dużych odległości i w miejscach, które były trudno dostępne. Po gospodarce leśnej przyszedł czas na weterynarzy, hodowców bydła i rolników. Oni zaczęli używać tego sprzętu do znakowania zwierząt.

Pierwsza gra paintballowa, w której użyto markerów i kulek na bazie farby olejnej odbyła się w czerwcu 1981r. niedaleko miasteczka Henniker w stanie New Hampshire. Brało w niej udział 12 osób, m.in. Charles Gaines, Hayes Noel (makler giełdowy), Robert Gurnsey (właściciel sklepu narciarskiego) - główni pomysłodawcy. Wszystkim graczom paintball bardzo się spodobał i wkrótce zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Jednak bardzo trudno było usunąć ślady farby olejnej. Zaczęto wiec stosować zmywalną farbę na bazie wody.

Paintball jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów. Obecnie grają w niego miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie. W tej grze nie jest ważny wiek, styl życia ani pozycja społeczna. Wszyscy gracze mają wspólną cechę: zamiłowanie do przygód i chęć współzawodnictwa. Kobiety na polu są często aktywniejsze od mężczyzn.

Ta gra jest połączeniem dziecięcych gier w berka i chowanego. Oczywiście jest dużo bardziej wyrafinowana i organizowana jako próba sił zespołu i gracza. Jest wiele możliwych scenariuszy i rodzajów gry.

Grając w paintball wyzwalasz z siebie moc, uwalniasz nagromadzony stres i możesz w łatwy sposób odreagować. Jest to swego rodzaju oczyszczenie psychiczne.

Ta gra może także spowodować, że bardziej poznasz siebie i inaczej spojrzysz na otaczający nas świat. Silne napięcia i duża dawka adrenaliny często pomagają ludziom zupełnie innym okiem zobaczyć "swoje wnętrze". Paintball można uznać za przenośnię życia. Można przekonać się jak zachowalibyśmy się w sytuacji analogicznej aczkolwiek realnej...